Skládací elektrokola

Obliba elektrokol nejen u nás neustále roste a postupně se stávají zdravou alternativou automobilů. Jestliže v domácnosti řešíte problém s nedostatkem volného prostoru, jistě oceníte praktická skládací elektrokola. Bez větších obtíží s nimi absolvujete cestu na nákup či do práce a po návratu domů je uložíte třeba za dveře. Následující text věnujeme popisu jejich specifických vlastností, výhod i nevýhod.

  • Pro koho je skládací elektrokolo – skládací elektrokola jsou určena do městského prostředí, na zpevněné cesty, pro všechny, kteří se vydávají do práce, školy nebo na nákup
  • Specifika skládacích elektrokol – rozložitelná konstrukce, kterou lze pohodlně umístit doma nebo uložit do kufru automobilu, kratší životnost, nižší hmotnost i nosnost
  • Materiály – základem je hliník, u dražších kousků bývá mnohdy obohacen o jiné látky, které zlepšují jeho vlastnosti
  • Cena – nejlevnější modely začínají zhruba na 20 000 Kč, nejdražší lze pořídit okolo 100 000 korun

Pro koho jsou skládací elektrokola

Skládací elektrokola jsou určena pro všechny, kteří již nechtějí při cestě do práce či na nákupy využívat MHD nebo osobní automobil. Jistě je ocení také majitelé menších bytů, jelikož jsou navrženy s ohledem na maximální šetření prostoru. Vzhledem k provedení konstrukce i kol by o jejich nákupu měli uvažovat pouze obyvatelé měst, s náročnějším terénem si neporadí.

Výhody skládacích elektrokol

Hlavní výhoda skládacího elektrokola spočívá logicky v rozložitelné konstrukci. Díky tomu je možné jej uložit za dveře nebo zkrátka kamkoliv, kde nepřekáží. Kompaktní konstrukci navíc snadno naložíte třeba do kufru automobilu a odvezete do cílové destinace. V nejhorším případě můžete se skládacím elektrokolem třeba do prostředku městské hromadné dopravy, jelikož ve složeném stavu odpovídá podmínkám přepravního řádu. 

Skládací elektrokola mívají obecně menší rozměry než ostatní typy. Ačkoliv motor a akumulátor něco málo váží, výrobce se obvykle snaží zajistit nízkou hmotnost. I tak si ale před nákupem raději vyzkoušejte, zda jste schopni elektrokolo alespoň několik desítek minut nést. 

Při nákupu si také nemusíte tolik dávat pozor na určení kola. Skládací varianty bývají standardně unisex, jsou tedy univerzálně použitelné jak muži, tak ženami. Někteří výrobci ovšem v poslední době přicházejí zejména s dámskými variantami, které jsou vybaveny speciálně navrženými sedly a vyznačují se ještě menšími rozměry. 

Typ elektrokolaMaximální dojezdMaximální nosnost
Skládací50–80 km (výjimečně 120 km)110 kg
Městská80–150 km140 kg
Krosová120–170 km140 kg
Horská150–200 km150 kg

Nevýhody skládacích elektrokol

Před nákupem elektrokola se dobře zamyslete nad tím, kde budete jezdit. Skládací konstrukce je totiž vhodná pouze na zpevněné cesty městského typu. Nedostatečné odpružení, menší výdrž rámu a brzdy ráfkového typu by při jízdě lesem mohly znamenat váš brzký pád. Pozor si dávejte také na kratší dojezd, který se pohybuje okolo 80 km. 

Hliníkový materiál rámu není stavěn na silnější nárazy a otřesy. Proto při jízdě obratně manévrujte a vyhýbejte se všem možným překážkám. Mírná nevýhoda spočívá i v kratší životnosti elektrokola, která je dána právě skládacím charakterem konstrukce. Nejnovější modely však bývají často vyrobeny z kvalitních slitin, které vydrží poměrně dlouho.

Jste-li silnější postavy, raději si v technických specifikacích dobře ověřte nosnost zvoleného modelu. U skládacích elektrokol bývá totiž standardně nižší než v případě pevných konstrukcí. Nejlepší kousky na trhu se pohybují okolo 120 kilogramů, mnohem častěji však unesou pouze 100 kg včetně zavazadel. 

Vzorové skládací elektrokolo – Leader Fox Harlan 2019

Specifika skládacích elektrokol

Konstrukce

Hlavní specifikum skládacích elektrokol logicky spočívá v provedení konstrukce. Lehký hliníkový rám lze po použití snadno složit a uložit třeba do kufru automobilu nebo za dveře. Následné skládání je velmi jednoduché a zvládnete jej během několika minut. Stejně tak se vyplatí tehdy, pokud potřebujete cestovat MHD nebo taxíkem. 

Pří návrhu konstrukce je logicky hlavním kritériem nízká hmotnost a perfektní mobilita, kterým se podřizují všechny ostatní prvky. Typickým znakem jsou menší 20palcová kola, které zajišťují snadné ovládání, ale zároveň si poradí pouze s dokonale rovným terénem. Některé modely dokonce připomínají spíše koloběžky a jejich kola mají průměr pouhých 12”. S nimi se prakticky jinam než na asfalt vůbec nevydávejte. 

Přední vidlice bývá obvykle pevná, aby umožnila komfortní skládání. Řada modelů je vybavena třeba nosičem na zavazadla, blatníky nebo světly, které jsou typické i pro městská elektrokola. 

Materiály skládacích elektrokol

Na rozdíl od ostatních typů elektrokol se při výrobě skládací konstrukce nemohou některé materiály vůbec uplatnit. Zdaleka nejčastější bývá hliník, případně jeho slitiny, které zajišťují delší životnost a nižší hmotnost. S vysokou odolností vůči nárazům ovšem rozhodně nepočítejte. 

Cena skládacích elektrokol

Cenovky skládacích elektrokol začínají podobně jako u ostatních kategorií. Nejlevnější kousky zakoupíte zhruba za 20 000 Kč, střední třída potom začíná okolo 35 000 korun. Výjimkou však nejsou ani skládačky za více než 100 000 Kč, které bývají vyrobeny z luxusních slitin zajišťujících nízkou hmotnost, pohyblivost a současně extrémně dlouhou životnost. 

Další stránky