Elektrokola Apache

Elektrokola se stávají fenoménem dnešní doby. Prakticky všude ve světě postupně vytlačují klasické bicykly a kromě sportovních aktivit slouží i jako dopravní prostředek na nákupy či do práce. Mezi oblíbené výrobce elektrokol patří značka Apache, která si za takřka 20 let své existence vybudovala velice dobré jméno nejen u nás. Zákazníci si cení vysoké konstrukční kvality, širokého výběru i rozumné cenové politiky značky.

Následující řádky věnujeme zevrubnému popisu značky Apache. Seznámíme vás s hlavními specifiky značky, systémem označování jednotlivých elektrokol a neopomeneme ani pohled do minulosti a současnosti firmy.

  • Specifika – elektrokola Apache se vyznačují kvalitní konstrukcí, jejíž návrh vzniká vždy po konzultaci s profesionálními závodníky, firma využívá řady technologií od různých výrobců a všechny modely kompletuje v České republice
  • Označení – jednotlivé modely nesou jmenné označení z indiánského jazyka
  • Historie – firma vznikla v roce 2001 v České republice, postupně se stala oblíbenou značkou amatérských i profesionálních sportovců
  • Současnost – významný výrobce jízdních kol a elektrokol nejen v českém, ale i evropském měřítku

Specifika elektrokol Apache

Značka Apache si dobrou pověst získala kombinací vysoké konstrukční kvality a rozumné ceny. Hned od počátku své existence se soustředila na výrobu jízdních kol, které kromě běžných zákazníků uspokojí i závodní sportovce. Není tedy divu, že od jednotlivých modelů můžete očekávat použití nejlepších možných materiálů, řadu zajímavých technologií a dlouhou životnost. 

Konstrukce

Již od počátku značka Apache spolupracovala s profesionálními závodníky, pro které se snažila zajistit nejvyšší možnou kvalitu. I dnes zůstávají základem špičkové hliníkové a karbonové rámy pocházející z certifikovaných dílen. Karbonová konstrukce všech modelů vydrží i silnější nárazy a bez větších problémů překoná obtížný terén. Použitý materiál také zajišťuje nízkou hmotnost a snadnou manipulaci. 

Vzorové elektrokolo – Apache Matta E6 2020

Technologie

I přes vysokou úroveň nabízených produktů nepatří Apache mezi významné inovátory. Naproti tomu intenzivně přejímá fungující technologie jiných výrobců. Více o nich pojednává následující tabulka:

TechnologieSpecifika
Apache PowerNejpoužívanější elektromotor, možnost zapletení do předního i zadního kola
Motor BoschMotor nejvyšší kvality, vysoký výkon, spolehlivost, vynikající středový systém 
Bafang Max DriveTichý a výkonný středový motor, méně známá značka pro levnější modely
Shimano StepsNejlehčí středový motor, vhodný pro nenáročné jezdce

Podobná situace panuje i u ostatních klíčových komponent elektrokol. Apache si velmi pečlivě vybírá z dostupné nabídky a její produkty jsou jakousi mozaikou toho nejlepšího, co současný trh nabízí. 

Místo výroby

Na první pohled možná nepředstavuje místo výroby důležitý faktor. Vždyť jsme si tak nějak zvykli, že většina známých značek vyrábí své produkty v Číně. V tomto případě je ovšem opak pravdou. Společnost Apache je totiž jedním z mála celosvětových výrobců jízdních kol a elektrokol, který své modely montuje svépomocí ve vlastní dílně. Skutečnost, že se tak děje v české Úpici, je jen příjemnou třešničkou na dortu.

Nabídka

Nabídka Apache čítá více než 200 různých modelů elektrokol. Valnou většinu z nich tvoří horské a trekové modely, naleznete však mezi nimi i několik desítek městských či skládacích kousků. Kromě elektrokol čítá portfolio značky i klasická jízdní kola, jejíž výrobou v roce 2001 začínala.

Cena

Nabídka elektrokol Apache je velmi široce rozkročená. Nejlevnější modely začínají na 20 000 Kč, kousky určené opravdu náročným jezdcům potom pořídíte i za více než 100 000 Kč. Hlavní rozdíly mezi jednotlivými bicykly spočívají v materiálu rámu, typu motoru a paletě funkcí, které nabízí ovládací panel.

Označení

Název Apache pochází z jazyka amerických domorodců, a firma se tak logicky stejného pravidla drží i při navrhování názvů svých produktů. Jednotlivá elektrokola se tak skrývají pod názvy Manitou, Matto, Hupahu, Tuwan nebo Quruk. Obecně ovšem neexistují žádné produktové řady, které by pojila nějaká unikátní technologie či konstrukční prvek. 

Historie značky

Společnost Apache byla založena roku 2001 v Úpici u Trutnova jako výrobce jízdních kol. Již od počátku své existence se úspěšně zařadila mezi velmi silné hráče na trhu. Velký vliv na to měla i obliba ze strany profesionálních sportovců, kteří značce dělali výbornou reklamu. Již v roce 2003 zvítězil Jaroslav Kulhavý na mistrovství světa i Evropy juniorů a Kamil Ausbuher v závodu světového poháru. Oba samozřejmě osedlali kolo Apache.

Nabídka firmy se nadále rozrůstala a v roce 2009 společnost do svého portfolia přidala i stále populárnější elektrokola. Paletou svých modelů pokrývala jak potřeby amatérských nadšenců do cyklosportu, tak náročných profesionálů. Během roku 2013 významně rozšířila škálu 29″ modelů. Jeden z nich, Apache Hawk, získal prestižní ocenění časopisu Cykloservis. 

Současnost značky

V současné době si značka Apache udržuje významnou pozici nejen na české, ale i světové cyklistické scéně. Její nabídka elektrokol se neustále zvětšuje a z čísla 38 v roce 2015 se dostala až na více než 200 různých modelů. V roce 2019 také firma oznámila přesun výroby z Číny do České republiky.

Další stránky