Elektrokola Leader Fox

V posledních 10 letech popularita elektrokol raketově stoupá. Mnohým dokonce slouží jako pohodlnější a ekologičtější alternativa osobního automobilu. Do skupiny oblíbených výrobců patří i česká značka Leader Fox, která u zákazníků boduje hlavně vyváženým poměrem mezi kvalitou a cenou. Oceňována je také pro univerzální využitelnost jednotlivých modelů k pohybu městem i přírodou.

Následující článek obsahuje přehled těch nejdůležitějších informací, které se značky Leader Fox týkají. Zmíníme se o specifických vlastnostech a technologiích, popíšeme systém, jakým výrobce své modely označuje. A opomenout rozhodně nemůžeme ani pohled do minulosti a současnosti firmy.

  • Specifika – elektrokola Leader Fox se pyšní výborným poměrem mezi cenou a výkonem, jsou vybaveny vysokokapacitním akumulátorem a výkonným motorem, komfort zajišťuje řada senzorů a monitorovacích technologií
  • Označení – neexistuje žádná jednotná politika v označování modelů či jejich zařazení do produktových řad, každé elektrokolo má vlastní název
  • Historie – vznik v roce 1996 v Českých Budějovicích jako pod zastřešující společnosti Bohemia Bike, produkce jízdních kol, elektrokol i dětských odrážedel 
  • Současnost – postupná expanze do sousedních zemí, jeden z největších evropských výrobců dětských jízdních kol

Specifika elektrokol Leader Fox

Česká značka Leader Fox se orientuje na produkci elektrokol pro běžnou populaci. V jejím portfoliu nenaleznete prémiové modely za cenu přesahující hranici 100 000 korun a neočekávejte ani reklamu, ve které by vystupoval mistr světa v cyklistice. Společnost se snaží nabízet řemeslně poctivě provedené kousky, za jejich nákup však nevydáte celý rodinný rozpočet. Nabídka čítá městská, treková, ale i horská elektrokola. 

Akumulátor

Asi nejvýznamnější devizou elektrokol značky Leader Fox je jejich unikátní akumulátor osázeny výkonnými články LG. Pyšní se extrémně vysokou kapacitou 17,5 Ah (630 Wh). Díky tomu bez větších problémů urazíte více než 130 kilometrů nejnáročnějším terénem. Na zpevněných cestách potom můžete počítat s ještě delší projížďkou. 

Další lákadlo se ukrývá v rychlonabíječce. Její nabíjecí proud ve výši 3 A dodá potřebnou šťávu mnohem rychleji než jakákoliv jiná dostupná stanice. Čekání na plný stav baterie se zkrátí z několika dlouhých hodin na pouhé desítky minut. 

Vzorové elektrokolo – Leader Fox Swan 1 2020

Výbava

Ačkoliv Leader Fox staví zejména na vyváženém poměru cena–výkon, svá elektrokola osazuje celou řadou zajímavých vychytávek. Tyto technologie sice nemají přímý vliv na životnost, hmotnost nebo jízdní vlastnosti kola, zásadním způsobem přesto zvyšují jízdní komfort. V následující tabulce naleznete jejich shrnutí:

SystémK čemu slouží?
Senzor frekvence šlapáníZajišťuje impuls motoru k rozjezdu a při zastavení šlapání předává impuls k vypnutí pohonné jednotky
Senzor bržděníPředává impuls k okamžitému vypnutí motoru
Battery management systemVypnutí motoru po vybití baterie, zabraňuje hlubokému vybití akumulátoru
Senzor rychlosti jízdyAutomatické omezení maximální rychlosti na 25 km/h
Automatická nabíječkaAutomatické ukončení nabíjení po dosažení plného stavu akumulátoru

Nabídka

V současné době na trhu naleznete více než 180 rozličných elektrokol značky Leader Fox. Zdaleka nejhojněji jsou zastoupené modely krosové, které lze využít jak při jízdě městem, tak i v náročnějším přírodním terénu. K dispozici je ale i poměrně bohatá nabídka městských a horských kousků.

Značka samozřejmě nezapomíná ani svůj původní sortiment klasických bicyklů. Každým rokem přidává nové modely, které využívají stále pokročilejších materiálů a technologií. Za zmínku stojí i bohatá paleta dětských kol a odrážedel. Značka patří k jejich předním evropským výrobcům. 

Cena

Cenová politika značky Leader Fox se od ostatních značek trochu liší. V její nabídce nenaleznete žádné modely určené závodním sportovcům. Soustředí se spíše na masovou výrobu elektrokol pro běžné zákazníky. Tomu odpovídá i cena jednotlivých modelů, která začíná na 20 000 Kč a nepřesahuje hranici 80 000 korun. 

Označení

V rámci produkce značky Leader Fox neexistují žádné produktové řady, které by zahrnovaly modely podobných vlastností a technologií. Jednotlivá elektrokola jsou řazena dle roku uvedení na trh. Ani v názvech neexistují žádná jednotná pravidla. Prakticky každý jednotlivý model má své jméno bez zjevné návaznosti na ostatní.

Historie značky

Značka Leader Fox vznikla jako součást společnosti Bohemia Bike, kterou založil roku 1996 Pavel Müller v Českých Budějovicích. Již od svého vzniku se orientovala na výrobu jízdních kol, přičemž portfoliu jednoznačně dominovaly modely krosové a horské. Během prvních let své existence si značka získala řadu podporovatelů, kteří oceňovali především vynikající poměr mezi cenovkou a nabízenými vlastnostmi.

Nabídku modelů postupně rozšířila také skupina elektrokol, tříkolek pro dospělé či odrážedel pro děti. V oblastí produktů pro děti se značka Leader Fox propracovala na pozici jednoho z nejvýznamnějších a nejoblíbenějších výrobců v celé Evropě. 

Současnost značky

Návrh designu, příprava materiálu a samotná výroba kol Leader Fox stále probíhají v českobudějovickém závodě. V současné době značka poměrně živelně expanduje i do sousedních zemí, zejména do Polska, na Slovensko, ale i do Německa. Stále si udržuje pracně budované renomé značky, která nabízí vynikající kvalitu za velmi příjemnou cenu.

Další stránky