Horská elektrokola

Cyklistika patří u nás k nejoblíbenějším sportovním aktivitám. Nástup elektrokol přilákal i jedince, jinak z této činnosti mívali velké obavy. Delší jízda lesem příjemně pročistí hlavu a čerstvý vzduch zase udělá dobře plícím. Jenže k tomu je zapotřebí pořídit horská elektrokola, která jsou pro podobně náročné aktivity stavěná. Na následujících řádcích se podíváme na jejich specifika, výhody i nevýhody.

  • Pro koho jsou horská elektrokola – horská elektrokola poslouží všem, kteří se při jízdě nechtějí držet pouze zpevněných cest, ale rádi se vydávají i do lesa nebo hor
  • Specifika horských elektrokol – hlavními poznávacími znameními jsou velmi odolná konstrukce ze slitin hliníku, kvalitní odpružení, výkonný motor a akumulátor zajišťující dlouhý dojezd
  • Materiály – základem je hliník, obvykle se využívá také karbonu a dalších příměsí zvyšujících odolnost a snižujících hmotnost kola
  • Cena – nejvyšší ze všech kategorií, začíná na zhruba 25 000 Kč, nejdražší modely bývají k mání za více než 100 000 korun

Pro koho jsou horská elektrokola

Jak už název napovídá, horská elektrokola jsou stavěna pro pohyb v náročném terénu. Stejně dobře si poradí i s cyklostezkami nebo asfaltovými silnicemi, v zásadě se tedy jedná o univerzálně použitý typ. Hodí se tak pro všechny zákazníky, kterým nevadí vyšší cenovka. Blatníky, nosiče nákupu nebo světla se dají bez problémů dokoupit. 

Typ elektrokolaKam je určeno?
SkládacíZpevněné asfaltové cesty, městské ulice
MěstskéZpevněné asfaltové cesty, městské ulice
KrosovéZpevněné asfaltové cesty, městské ulice, méně náročný terén
HorskéKamkoliv

Výhody horských elektrokola

Zásadní pozitivum horských elektrokol spočívá ve vysoce kvalitní konstrukci. Základem bývá hliník, obohacený o řadu dalších prvků. Asi nejoblíbenější konstrukční materiál – karbon – se pyšní kombinací dlouhé životnosti, odolnosti proti nárazům a nízké hmotnosti. Samozřejmostí je dobře provedené odpružení rámu, které pohlcuje nárazy i vibrace a zajišťuje odpovídající jízdní komfort. 

Zásadními prvky horských modelů bývají také akumulátor a motor. Obojí bývá standardně to nejvýkonnější, co lze na trhu najít. Dojezd se proto pohybuje okolo 170 km a maximální výkon dosahuje maximální povolené hranice 250 W. Nedílnou součástí kola bývá i praktický ovládací panel a displej nabízející kromě základních indikací stavu baterie také informace ryze sportovního charakteru. 

Horská elektrokola lze využít vskutku univerzálně. Kromě lesních a horských cest se můžete vydat i na rodinnou projížďku po cyklostezce nebo nákupy do města.

Mohlo by vás také zajímat: Přestavba horského kola na elektrokolo

Nevýhody horských elektrokol

Kvalitní materiály a jejich řemeslné zpracování něco stojí, takže počítejte s poměrně vysokou pořizovací cenou. Horská kola také nejsou vybavena příslušenstvím pro pohyb ve městě, takže případný nákup budete muset zavěsit na řídítka. Příliš vysoká maximální rychlost může být zejména v městském prostředí na škodu, jelikož se nevyhnete neustálé regulaci rychlosti. Nejnovější modely se o to naštěstí postarají automaticky. 

Velkokapacitní akumulátory potřebují dostatek času k úplnému dobití. Počítejte tedy alespoň s 3–5 hodinami před vyjížďkou tak, abyste těch 150 kilometrů v pohodě zvládli. Tedy za předpokladu, že váš model není vybaven rychlonabíječkou. Další nevýhoda spočívá ve vyšší hmotnosti elektrokola, proto si před nákupem dobře ověřte, zda jej alespoň na krátkou vzdálenost utáhnete. 

Vzorové horské elektrokolo – Crussis e-Largo 5.6 2021

Specifika horských elektrokol

Výkon

Hlavní specifikum horských elektrokol představuje použití vysoce výkonných motorů a velkokapacitních akumulátorů. Oproti ostatním modelům mohou jet rychlostí až 50 km/h. Tato rychlost je ovšem povolena pouze v terénu mimo městskou zástavbu. Výrobci standardně používají pohonné jednotky od ověřených firem.

Odpružení

Na rozdíl od rovné asfaltové cesty potřebujete v terénu odpovídající tlumení nárazů a vibrací. U levnějších modelů bývá odpružená pouze přední vidlice, v případě pokročilejších kousků i celý rám. Spolupráce jednotlivých tlumičů zajišťuje pohodlnou jízdu bez nepříjemných pocitů z nárazů. Nutno podotknout, že úroveň odpružení má poměrně významný vliv na cenu daného elektrokola.

Velikost kol

Za specifický atribut horských elektrokol považujeme také velikost jejich kol. Obvykle se využívají 29palcové kousky, v některých případech se můžete setkat s 27″. Pokud se na trhu setkáte s menšími koly, raději se danému výrobku vyhněte. Obecně totiž platí, že náročnější terén překonáte pouze pomocí dostatečně rozměrných kol. S menšími se budete trápit a spíše než pohodlná jízda vás čeká nepříjemný pád. 

Materiály horských elektrokol

Ještě před několika lety byste u většiny levnějších modelů našli ocelový rám. Zejména v posledním desetiletí však kvapně vyklízí prostor a na scénu se dostávají odlehčené materiály na bázi hliníku. Asi největší oblibě se těší karbon, v němž se snoubí dlouhá životnost, odolnost proti nárazům i nízká hmotnost zaručující jednoduchou manipulaci. 

Cena horských elektrokol

Horská elektrokola jsou tím nejdražším, co v segmentu elektrokol můžete zakoupit. Cena základních modelů začíná na 23 000 Kč, jedná se ovšem o kousky určené pro občasnou projížďku lesem. Elektrokola pro náročnější jezdce začínají zhruba od 45 000 Kč a profesionálové musí sáhnout i po více než 75 000 Kč. Kousky z nejvyšší skupiny jsou certifikována pro použití v těch nejnemilosrdnějších podmínkách. 

Zdroj

https://www.arecenze.sk/elektrobicykle/

Další stránky